Notifications

Notification

More notifications
Designer photo | Sylvie Majerová (Sylvie Majerová)

Sylvie Majerová

Sylvie Majerová Czech Republic

  • Followers0
  • Following2
  • Profile Views1379
  • Portfolio Likes1
  • 2016/04/18Member since

Video Presentation

Rozhovor o mé tvorbě a ukázka toho, jak odlévám šperky.

Awards & Achievements

Art Focus

  • Jewelry design

Events

Výstava šperků

2016/06/02

Hradec Králové

Srdečně Vás zvu do Knihovny města Hradce Králové ve Wonkově ulice, kde si od 2.6. do 27. 7. můžete prohlédnout mé šperky a také krásné obrazy, fotografie, keramiku a sochy od jiných umělců.


Dyzajn market

2016/05/28

Praha, piazzeta Národního divadla

28.-29. května budu prezentovat své šperky na Dyzajn marketu na piazzetě Národního divadla v Praze.


Výstava obrazů, šperků a fotografií

2016/04/10

Jablonné nad Orlicí

Od 10. dubna do 22. května probíhá v Jablonném nad Orlicí v informačním centru na náměstí výstava mých šperků.


My big dream and desire is coming true by making a jewellery. After studying landscape architecture jewellery come to my life intensely and I started to make a jewels with a support of my husband. Nowadays I work with sterling silver (925/1000) and semi precisious stones, which attract me. I am interesting in energy of materials which I am working with, my other interest is energy medicine and food. Ideas for creating jewelllery comes to me fluently, I am using it and give them my own energy. I am working and living for happiness and I hope my jewels bring happiness to your – by watching or buying.
Collection Earth, Sun and Moon: This collection is comming into existence by casting from silver or gold sometimes with semi precisious or precisious stones. It is the collection for demanding clients asking for perzistance, timelessness and stability. This collection is based on conection of human being with Earth and Universe. You can find out elements of Earth, Sun and Moon in each jewel.
I am registered at the Assay Office and I have my own manufacturing sign. The list of official hallmarks is here: http://www.puncovniurad.cz/cz/znacky.aspx.

This website uses cookies to provide services and traffic analysis. By using this website you agree. I agree (More information)